راهکار فورد برای از بین بردن بوی نو داخل کابین


کمپانی فورد به تازگی پتنت یا حق اختراعی را به ثبت رسانده که بوی کابین خودرو نو را از بین می‌برد. البته بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند این بوی نو تا مدتی پس از خرید خودرو وجود داشته باشد چراکه حس خوشایندی را به آنها منتقل می‌کند اما برای عده‌ای هم وجود چنین بویی چندان خوشایند نیست.

این موضوع به ویژه در کشور چین مطرح است چراکه بسیاری از مردم کشور چین از وجود چنین بویی خوشحال نیستند. به همین دلیل فورد چندی پیش یک پروژه تحقیقاتی را با دانشمندان چینی آغاز کرد تا به دلیل وجود این بو پی ببرد. اکنون این تحقیقات به پایان رسیده و فورد نتیجه آن را اعلام نموده است.

بر این اساس علت وجود این بو ترکیبات آلی فراری است که از چرم، پلاستیک و دیگر متریال داخل کابین متصاعد می‌شود. البته دیگر متریال چون چسب و حتی پاک کننده شیشه می‌توانند دلیلی برای وجود این بود باشند.

به گفته محققان، ترکیبات آلی فرار به ویژه در زمان وجود گرما بوی بیشتری را ایجاد می‌کنند همانند زمانی که خودرو در زیر نور آفتاب پارک شده باشد. به همین دلیل راه حل از بین بردن این بو، قرار دادن خودرو در گرماست تا تمامی ترکیبات آلی متصاعد شده و دیگر اثری از آنها باقی نماند.

برای از بین بردن این بود باید خودرو را در زیر نور مستقیم آفتاب قرار داد و شیشه‌های خودرو را پایین آورد و در صورت نیاز با روشن کردن موتور، تهویه مطبوع و بخاری را هم روشن نمود تا این بود از داخل کابین خارج شود. عملکرد پتنت فورد به این شکل است که یک کامپیوتر برای خودرو در نظر گرفته می‌شود و وظیفه آن تشخیص وجود بو و در صورت نیاز، پایین آوردن شیشه‌ها و روشن کردن بخاری است.

البته از آنجا که این سیستم برای عمل کردن نیاز به نرم افزار و سنسورهای زیادی دارد، تنها در خودروهای دارای سیستم رانندگی خودکار و یا نیمه خودکار قابل استفاده است. اما اگر هدف فورد از این پتنت بازار کشور چین است، چرا آن را در کشور آمریکا به ثبت رسانده؟

جواب این سوال به این بازمی‌گردد که ترکیبات آلی فرار ممکن است برای سلامتی انسان مضر باشند و حتی موجب ایجاد سرگیجه، سردرد و حتی در موارد خاص باعث سرطان شوند به همین دلیل باید گفت هدف فورد هم از این کار حفظ سلامتی سرنشینان خودروهاست.

اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *